Ahojky už zase Vám píši, ale nyní je důvod ten, abyste mohli předejít tomu co jsem já zanedbala. Denníka máme od 2.listopadu 2004, je to v podstatě krátká doba, ale přesto jsme si museli hned na začátku projít tím, čím většina z Vás snad nikdy neprojde.
Když jsem jej uviděla ve zverimexu byla jsem z tohoto ještěra nadšená. Bylo to krásné zvířátko, které na mne upíralo hnědá očka a já věděla, že ho musím z toho malinkého terária okamžitě vzít. Nevěděla jsem zhola nic a tudíž jsem si pořídila nemocného jedince, který má skvělou povahu, jež předčí jeho zdravotní problémy. Ze začátku jsem nevěděla, že ty nateklé klouby (viz.obrázek č.1) tam nemají být. Přišly mi normální, ale cca po třech týdnech, kdy byl již zvyklý jsem je začala řešit. Nejdříve byla pouze domácí léčba, koupala jsem jej v heřmánku 3x denně, mazala klouby jodisolem a heřmánkovou mastí, skoro každý den jsem abscesy propichovala a vymačkávala nekonečné množství hnisu. Doplňovala jsem ještě mimo kalcia, kvasnice i vitamin C. Ze začátku to byl pouze jeden kloub, pak další a nakonec asi čtyři, které byly zduřelé a oteklé. (viz.obrázek č.2) Nakonec jsem se rozhodla zajet k veterináři, aby nám pomohl. Nasadil plno-spektrální antibiotika (By dril), které jsme doplňovali domácí léčbou, ale bohužel jeden prstík ne a ne se zlepšit. Začal tmavnout, tudíž jsem jela na jinou veterinu, kde diagnóza zněla jako ohraničená nekróza, mazala jsem prstíky mastičkou Betadine, aby se nedostala do kloubů další infekce a opět jsem dostali By dril. Bohužel o jeden prstík jsme přišli, ale od té doby byl klid. (viz.obrázek č.3 a č.4)
Asi tak před 5 týdny se Denník spálil, nevím kde, protože má dobře udělaný kryt na žárovku, jenže se mu to stejně povedlo. Asi po týdnu se spálenina nehojila, začala uvnitř hnisat a nakonec jsem zašla na veterinu. Pan doktor nám nasadil opět By dril, strhával stroupek, čistil a zkoušel všechny možné zásypy a mastičky, aby prstík zachránil, teď jej mažu mastičkou Bactroban, což je lokální antibiotická mast, která nám zatím skvěle pomáhá. (viz.obrázek č.5) Jenže antibiotika, která pan doktor špatně píchnul způsobily, že Denník byl oslabený a zadní nožky ho bolely, proto též došlo právě k poranění přední nožičky. Stalo se to nejspíš večer, kdy jsme nebyli doma, Denníka jsme nechali jako každý den venku a pak už ležel na skříni a spal. Nenapadlo mne jej jít zkontrolovat, ale ráno, když jsme šli na další injekci se špatně hýbal, byl apatický, nechtěl chodit, myslela jsem, že je to z antibiotik, že jich dostal moc. Tak jsme ho pustili proběhnout na sluníčko, kde to má nejraději, ale tam běhal pouze po zadních a to jsme jej museli honit. Po návštěvě veterináře, jsem ho pečlivě prohlédla a zjistila, že problém je v přední tlapce, která byla ohebná na všechny strany, vůbec nereagoval na bolest, nic. Šli jsme tedy znovu na veterinu a tam nás odkázali na RTG (viz.obrázek č.6). Jeli jsme tedy udělat obrázek poraněné tlapky, veterinářka určila, že jde o povolené kloubní pouzdro, ale s možností, že je tam absces, což mne pochopitelně vyděsilo, náš veterinář to viděl jako hematom či poškozenou šlachu. Nakonec jsme jeli k doktorovi, který se specializuje na leguány a ten se rozhodl pro operaci kloubu.
Denníka jsme tam museli odevzdat v 9:00 ráno a až odpoledne nám jej vydali asi kolem 18:00 hodiny. Nyní podáváme zvýšené množství laktátu kalcia (cca 0,5cm denně po dobu 2 týdnů), nutný klid a velké množství sluníčka.
Nález :
Náklady:
Autor článku: Michaela ANTOŠKOVÁ
Vloženo: 20:54 17.7.2005.
Kontakt:
© PortalWeb.cz ||TISK || nahoru